Приключи XIX национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството”

 

След направените експертни оценки, защита на авторски идеи и обсъждане по всяко от тематичните направления, специализираното жури под ръководството на доц. д-р Таня Иванова класира участниците и присъди награди както следва:

 

А. За идеи за научни и технически експерименти:

  • Първо място – диплом и предметна награда на Томислав Христофор Скандалиев от ЕГ „Д-р Петър Берон“, гр. Кюстендил с научни ръководители Калин Крумов и Христофор Иванов за научна разработка на тема „Аерокосмически технологии за борба с пожарите”;
  • Второ място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Петър Божидаров Тодоров, Боян Юлиянов Йорданов и Максим Николаев Дончев от НПМГ „Акад. Л. Чакалов“, гр. София с научен ръководител Жана Кюркчиева за научна разработка на тема „База на Марс – снабдяване с въздух, вода и всъдеход за проучване на планетата“;
  • Трето място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Виктор Антонов Сотиров и Красимир Антонов Сотиров от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“, гр. Кюстендил с научни ръководители Антон Сотиров и Любляна Начева за научна разработка на тема „Управление на космическите отпадъци”.

Поощрения:

  • Ана Мария Борисова Българова от Национална Априловска гимназия, гр. Габрово за научна разработка на тема „Образуване на Слънчевата система“.

 

Б. За космически модели и макети:

  • Първо място – диплом и предметна награда на Светослава Стоянова Стоянова, на 17 години от СУ „Васил Левски“, гр. Дулово с научен ръководител Кадрие Шукри за изработване на макет на тема „Земята – настояще и бъдеще на човешките ръце“;
  • Второ място – диплом и предметна награда на Карла Кристиянова Стоянова от 22 СУ „Г. С. Раковски“, гр. София с научен ръководител Татяна Каменова за изработване на светещ макет на излитаща космическа ракета;
  • Трето място – диплом и предметна награда на Георги Ивайлов Иванов, на 10 години от СУ „Максим Горки“, гр. Стара Загора с научен ръководител Иванка Славова за изработване на макет на база на Марс.

Поощрения:

  • Колектив в състав: Ивана Данаилова Попова и Миглена Севдалинова Топалова от ППМГ „Васил Левски“, гр. Смолян за изработване на макет на Слънчева система Trappist – 1;
  • Ирина Невелинова Паньовска от Професионална гимназия по земеделие „Стефан Цанов“, гр. Кнежа с научен ръководител Петранка Петровска за изработване на макет на луноход;
  • Колектив в състав: Славил Пламенов Стоянов и Стоян Кирилов Томов от ОУ „Д-р Петър Берон“, село Приселци, община Аврен с научен ръководител Николета Василева за изработване на макет  на пилотиран космически кораб;
  • Тереза Петрова Стефанова от СУ „Иван Вазов“, гр. Вършец за изработване на макет на Планетариум;
  • Цветелина Бисерова Младенова от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, село Сатовча, обл. Благоевград с научен ръководител Маруся Лозанова за изработване на макет на Ракета носител „България 01“.

 

В. За графични произведения, създадени с помощта на компютър –рисунки, компютърни игри, анимации, уеб-базирани творби и други:

  • Първо място – диплом и предметна награда на Димитър Руменов Фердинандов от Езикова гимназия „Пловдив“ с научен ръководител Костадина Кацарова за разработката „Концепция за построяване на Космически асансьор и създаване на Interplanetary Transport System“;
  • Второ място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Тереза Петрова Стефанова и Габриела Петрова Стефанова от СУ „Иван Вазов“, гр. Вършец с научени ръководители Радка Костадинова и Румен Илиев за разработката „Ератостен“;
  • Трето място – диплом и предметна награда на колектив в състав: Лъчезар Василев Георгиев, Йосиф Салтиел, Борислава Николова, Виктория Русева и Калоян Първанов от 134 СУ „Димчо Дебелянов“, гр. София с научен ръководител Галина Манова за компютърната игра „Космическа обиколка“.

Поощрения:

  • Вяра Дамянова Казакова, на 14 години от ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ и Компютърна школа „Вале“ при ОНЧ „Заря-1858“ – Хасково с научен ръководител Людмила Стайкова за компютърна рисунка на тема „Рисувам Космоса”;
  • Гергана Руменова Пенкова, на 9 години от ОУ „Христо Смирненски“ и Компютърна школа „Вале“ при ОНЧ „Заря-1858“ – Хасково с научен ръководител Людмила Стайкова за компютърна рисунка на тема „Космоса на бъдещето“;
  • Момчил Иванов Колев, на 12 години от ЧОУ „Света София“, гр. София за компютърната игра „Пътуване до Марс“;
  • София Цанкова Плачкова, на 15 години от ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ и Компютърна школа „Вале“ при ОНЧ „Заря-1858“ – Хасково с научен ръководител Людмила Стайкова за компютърна рисунка на тема „Любов в Космоса на бъдещето“;
  • Станислав Цветелинов Игов, на 14 години от 3-то ОУ „Иван Вазов“, гр. Берковица с научен ръководител Боряна Първанова за компютърната игра „Survival in Space“ (Оцеляване в Космоса).

 

Г.  За литературни творби:

  • Първо място – диплом и предметна награда на Мартина Мартин Георгиева от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, гр. Габрово с научен ръководител Надя Николова за разказ на тема „Писмо до непознат приятел”;
  • Второ място – диплом и предметна награда на Тина Владиславова Николова от Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици – Плевен с научен ръководител Надежда Вълева за есе на тема „Космосът – настояще и бъдеще“;
  • Трето място – диплом и предметна награда на Жаклин Ивайлова Жекова от СУ „Пейо Яворов“, гр. Чирпан с научен ръководител Гергана Добрева за есе на тема „С поглед към Космоса“.

Поощрения:

  • Виктория Пламенова Недялкова от СУ „Максим Райкович“, гр. Дряново с научен ръководител Теменужка Манева за стихотворението „Пътят към звездите“;
  • Виктория Цветанова Георгиева от ПГВМ „Проф. д-р Д. Димов“, гр. Ловеч за стихотворението „Полет“;
  • Георги Живков Жечев от НГХНИ „Константин Преславски“,  гр. Варна с научен ръководител Павлина Георгиева за есе на тема „Човекът и Космоса“;
  • Денис Ивайлов Найдев от СУ „Пейо Яворов“, гр. Чирпан с научен ръководител Гергана Добрева за есе на тема „Космосът и човека“;
  • Едис Рейхан Мехмед от СУ „Васил Левски“, гр. Дулово с научен ръководител Кадрие Халид за есе на тема „Лъвът (Слънцето) и неговата грива (Земята);
  • Ивета Павлинова Иванова от Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“, гр. Русе с научен ръководител Цонка Донева за есе на тема „Космосът и човекът“;
  • Йорданка Любомирова Динчева от СУ „Климент Охридски“, гр. Пещера с научен ръководител Светозара Кузева за есе на тема „Космосът“;
  • Магдалена Георгиева Георгиева от ОУ „Отец Паисий“, гр. Силистра с научен ръководител Антонина Димитрова за есе на тема „Моята Земя след 300 години“;
  • Милица Йорданова Иванова от ЦПЛР – ОДК – Варна с научен ръководител Магдалена Маркова за стихотворението „Космосът – настояще и бъдеще“.

 

Д. За рисунка:

  • Първо място – диплом и предметна награда на Цвета Добрева Добрева, на 18 години от ППМГ „Никола Обрешков“, гр. Казанлък за рисунка на тема „Към Сатурн“;
  • Второ място – диплом и предметна награда на Йоан Албенов Хубенов, на 18 години от ППМГ „Васил Левски“, гр. Смолян с научни ръководители Лейла Чавдарова и Весела Стаменова за рисунка на тема „Пътят към Космоса е път към себе си“;
  • Трето място – диплом и предметна награда на Йорданка Любомирова Динчева, на 12 години от СУ „Климент Охридски“,    гр. Пещера с научен ръководител Светозара Кузева за рисунка на тема „Човек и Космос“.

Поощрения:

  • Александра Иванова Петкова, на 13 години от ОУ „Д-р Петър Берон“, гр. Плевен с научен ръководител Любимка Петкова за рисунка на тема „Човекът и Космосът“;
  • Алекс Николаев Маринков, на 8 години от Арт ателие „Огледало“, гр. Варна с научен ръководител Йорданка Цолова за рисунка на тема „Вселенска среща“;
  • Георги Василев Кабов от СУ „Народни будители“, гр. Брацигово с научен ръководител Алвард Бадваганян за рисунка на тема: „Тя – Вселената“;
  • Илиан Даниелов Иванов, на 17 години от ПГГСД „Николай Хайтов“, гр. Варна с научен ръководител Мариана Шишкова за рисунка на тема „Ботаническа градина на изкуствен спътник на Марс“;
  • Калоян Милков Хаджистойчев, на 9 години от ОУ „Елисавета Багряна“, гр. Сливен с научен ръководител Румен Петров за рисунка на тема „Ремонт в открития Космос“;
  • Малина Георгиева Иванова, на 16 години от Школа по изобразително изкуство „Живопис“ към Общински детски комплекс „Свети Иван Рилски“ – Казанлък с научен ръководител Галя Иванова;
  • Петра Тодорова Деянова, на 18 години от ППМГ „Васил Левски“, гр. Смолян с научни ръководители Христина Калайджиева и Милка Кокудева за рисунка на тема „Път към безкрайността“;
  • Ремзие Ивайлова Пашова, на 12 години от ОУ „Елисавета Багряна“, гр. Сливен с научен ръководител Румен Петров за рисунка на тема „Орбитална станция с изкуствена гравитация“;
  • Станислав Георгиев Клечев от 3-то ОУ „Христо Ботев“, гр. Сандански с научен ръководител Антон Костадинов.

Забележка:   Тържественото награждаване на лауреатите от    конкурса ще се състои в Националния  политехнически музей около Деня на народните    будители – 1 ноември, като за точната дата и час ще ви информираме своевременно.